Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.
Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".
Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров
Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра.
"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.
Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември.
Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков
Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.
С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът
Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея.
Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги".
На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".
Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От галерията в Кюстендил припомниха, че връчването на националната награда, съществувалата от 1973 до 1989 г., е възстановено през 2021 г. Наградата "Иван Лазаров" е учредена съвместно от Съюза на българските художници, Община Кюстендил, художествената галерия "Владимир Димитров – Майстора" в Кюстендил и Министерството на културата.
Наградата се състои от статуетка и диплом, девет хиляди лв., осигурени съответно от Община Кюстендил – 5000 лв., от Министерство на културата на Република България – 3000 лв. и от Съюза на българските художници - 1000 лв.
Драматичен театър „Гео Милев“- Стара Загора гостува в Сливен на 19 ноември със спектакъла „Хаос" от Мика Мюлюахо с режисьор Петър Денчев, съобщиха от Драматичния театър "Стефан Киров" в Сливен.
Авторът Мика Мюлюахо е водещ финландски драматург и директор на националния театър на Финландия, посочват от културния институт. Темите, които се открояват в постановката, са болезнено актуални за съвремието ни: бездна, нелюбов, на ръба, необходимост, илюзия, шокова доктрина, дълбоко либидна енергия, преодоляване, водовъртеж, катастрофа...
За героите в представлението режисьорът Петър Денчев споделя, че това са „блокирали хора, заседнали в своя живот, без да знаят накъде да тръгнат, но пък със самомнение, което ги изпълва и запраща в необичайни посоки. Мечтите за любов, за лесен живот, успех, нестихващи удоволствия, за бягство от проблемите всъщност запра
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.
„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.
Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.
„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
Певецът и рапър Йост Клайн, който бе отстранен от тазгодишния конкурс след скандал зад кулисите, отказа да представлява Нидерландия догодина на песенния конкурс „Евровизия“ в Швейцария, предаде Асошиейтед прес.
Нидерландската телевизия „Aвротрос“ съобщи, че е доволна от новите правила, договорени от организатора на събитието - Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Те бяха поискани, след като тазгодишното издание в Швеция беше помрачено от драматичното изгонване на Клайн.
Клайн беше отстранен от финала на конкурса на „Евровизия“ в шведския град Малмьо поради инцидент с операторка след изпълнението му на полуфиналите. Жената обвинява Клайн, че е отправял заплахи. Случаят е предаден на шведските власти, които отказаха да повдигнат обвинение. Певецът беше един от фаворитите. На него му беше забранено да участва в репетиции и д
На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
Статуетката, която се връчва на лауреата, е копие на умален модел на изваяна преди повече от осемдесет години от класика на българската скулптура Иван Лазаров фигура на духовника Пимен Зографски, за когото пръв споменава Паисий в своята "История славянобългарска". Скулптура на зографския монах, с четка и икона в ръце, която била поставена в двора на Националната художествена академия, била унищожена по време на бомбардировките над София през януари 1944 г.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково ...
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция ...
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери надд ...
Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завр ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.
Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".
Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров
Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра.
"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.
Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември.
Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков
Сръбският рапър Михайло Веруович, известен като Voyage, е специален гост на концерта „Старият Криско в Арена София", на 1 март 2025 г., съобщават организаторите.
С над 400 милиона стрийма и над един милион слушатели в Spotify, Voyage e известен с хитовете си. „За мен е чест да бъда част от това невероятно събитие и да споделя сцената с артист, когото винаги съм адмирирал. За първи път ще бъда в София и разбрах, че „Арена София“ ще бъде препълнена. Нямам търпение най-после да избухнем с феновете в България, от които получавам толкова много съобщения в социалните мрежи“, казва Voyage.
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът
Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея.
Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги".
На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".
Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
Драматичен театър „Гео Милев“- Стара Загора гостува в Сливен на 19 ноември със спектакъла „Хаос" от Мика Мюлюахо с режисьор Петър Денчев, съобщиха от Драматичния театър "Стефан Киров" в Сливен.
Авторът Мика Мюлюахо е водещ финландски драматург и директор на националния театър на Финландия, посочват от културния институт. Темите, които се открояват в постановката, са болезнено актуални за съвремието ни: бездна, нелюбов, на ръба, необходимост, илюзия, шокова доктрина, дълбоко либидна енергия, преодоляване, водовъртеж, катастрофа...
За героите в представлението режисьорът Петър Денчев споделя, че това са „блокирали хора, заседнали в своя живот, без да знаят накъде да тръгнат, но пък със самомнение, което ги изпълва и запраща в необичайни посоки. Мечтите за любов, за лесен живот, успех, нестихващи удоволствия, за бягство от проблемите всъщност запра
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.
„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.
Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.
„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
Певецът и рапър Йост Клайн, който бе отстранен от тазгодишния конкурс след скандал зад кулисите, отказа да представлява Нидерландия догодина на песенния конкурс „Евровизия“ в Швейцария, предаде Асошиейтед прес.
Нидерландската телевизия „Aвротрос“ съобщи, че е доволна от новите правила, договорени от организатора на събитието - Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Те бяха поискани, след като тазгодишното издание в Швеция беше помрачено от драматичното изгонване на Клайн.
Клайн беше отстранен от финала на конкурса на „Евровизия“ в шведския град Малмьо поради инцидент с операторка след изпълнението му на полуфиналите. Жената обвинява Клайн, че е отправял заплахи. Случаят е предаден на шведските власти, които отказаха да повдигнат обвинение. Певецът беше един от фаворитите. На него му беше забранено да участва в репетиции и д
На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
От галерията в Кюстендил припомниха, че връчването на националната награда, съществувалата от 1973 до 1989 г., е възстановено през 2021 г. Наградата "Иван Лазаров" е учредена съвместно от Съюза на българските художници, Община Кюстендил, художествената галерия "Владимир Димитров – Майстора" в Кюстендил и Министерството на културата.
Наградата се състои от статуетка и диплом, девет хиляди лв., осигурени съответно от Община Кюстендил – 5000 лв., от Министерство на културата на Република България – 3000 лв. и от Съюза на българските художници - 1000 лв.
Статуетката, която се връчва на лауреата, е копие на умален модел на изваяна преди повече от осемдесет години от класика на българската скулптура Иван Лазаров фигура на духовника Пимен Зографски, за когото пръв споменава Паисий в своята "История славянобългарска". Скулптура на зографския монах, с четка и икона в ръце, която била поставена в двора на Националната художествена академия, била унищожена по време на бомбардировките над София през януари 1944 г.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.